Upcoming Walks/Teams

Fall 2018 Emmaus Walks

Mens #82: September 13-16, 2018, – Camp Michigamme
Womens #83: September 20-23, 2018 – Camp Michigamme
Prayer Vigils
Candidate Application
Sponsor Form
Team Volunteer Form

Men

Women

1 your candidate here your candidate here
2 your candidate here your candidate here
3 your candidate here your candidate here
4 your candidate here your candidate here
5 your candidate here your candidate here
6 your candidate here your candidate here
7 your candidate here your candidate here
8 your candidate here your candidate here
9 your candidate here your candidate here
10 your candidate here your candidate here
11 your candidate here your candidate here
12 your candidate here your candidate here
If two weeks before a walk there are fewer than 12 candidates, the board will vote via email whether to cancel the walk. Cancellation requires a majority vote of the entire board (currently 8 out of 15). If fewer than 8 vote to cancel, the walk will be held. Hence the default is to hold the walk unless the board explicitly votes to cancel it.

Teams for Fall 2018 Walks

Role

Men

Women

Chair, Team Selection Committee Jill Paris
906-204-4697
jillparis20@gmail.com
Registrar Marcia Waters
906-475-7744
mmwaters@negauneehousing.org
Lay Director Marvin LaGrew Kimberly Sims
Assistant Lay Directors Dave McCartney, Mike Deatrick, Jason Alumbaugh Emily Ritsema, Trina Johnson, Eileen Bonetti
Spritual Director/
Other Clergy
Ron Fike
Table Leaders Matt Dunham, Mike Moore, Chuck Ryall, Fred Baij Stephanie Booth, Gerianne Bialkowski, Deb Gransinger, Terry Sayatovich
Table Assistants Glenn Troupe, Steve Buteyn, Brian Johnson, Chuck Johnson Marlene Deatrick, Sharon Eltman, Jane Taylor, Amanda Melka
Musicians Joe DeHut, Pete Lemoine,
Tim Goman
Sue Johnson
Prayer Chapel Randy Yelle, Carl Wick Shay Rutherford, Marla Jensen, Carolyn Peterson, Lee Yelle
Board Representative Jim Baker Barb Merlo
Talks
   1   Fri     9:15 AM Priorities Dave McCartney Eileen Bonetti
   2   Fri   11:15 AM Prevenient Grace
   3   Fri     1:45 PM Priesthood of All Believers Matt Dunham Deb Gransinger
   4   Fri     3:00 PM Justifying Grace
   5   Fri     6:30 PM Life of Piety Chuck Ryall Stephanie Booth
   6   Sat    8:45 AM Growth Through Study Glenn Troupe Sharon Eltman
   7   Sat  10:15 AM Means of Grace Ron Fike
   8   Sat    3:00 PM Christian Action Mike Moore Marlene Deatrick
   9   Sat    4:30 PM Obstacles to Grace
   10 Sat    7:00 PM Discipleship Chuck Johnson Gerianne Bailkowski
   11 Sun   8:50 AM Changing our World Fred Baij Jane Taylor
   12 Sun 10:00 AM Sanctifying Grace
   13 Sun 11:00 AM Body of Christ Steve Buteyn Terry Sayatovich
   14 Sun   1:30 PM Perseverance Marvin LaGrew Kimberly Sims
   15 Sun   2:30 PM Fourth day JasonAlumbaugh Trina Johnson
Auxiliary Directors Chuck Yeager, Joe Pelkola Jill Paris, Diane Reetz, Marti Obmann
Auxiliary Team B.J. Ash
James Clay
Larry Cleveland
Pete Corkin
Kip Dollar
Mark Frustaglio
James Gilbertson
Doug Hodges
Sam Johnson
Alan Larsen
Gary Lubinski
Jim Myers
Mitchell Paris
Todd Peltola
Mark Plichta
John Quinn
Dave Rasmussen
Scott Ritsema
Brian Veale
Happy Wahmhoff
Terria Aleo
Kelly Ash
Jeanette Buteyn
Kristy Clay
Jill Cleveland
Mary Erva
Tamara Frank
Eva Goodreau
Deb Jezek
Kathy Jo Doney
Shirley Johnson
Rhea McIntosh
Amber Mitchell
Lauren Paris
Diana Pernsteiner
Theresa Prisk
Jane Rasmussen
Paula Ross
Carmen Schindel
Rebecca Stroube
Erica Thomas
Sara Wiedenhoefer
Annie Yeager
Mary Zanoni